Barion Pixel

Sladké zemiaky sa môžu pestovať tam, kde je dlhodobé obdobie bez mrazu s vysokými teplotami vo vegetačnom období. Väčšina odrôd vyžaduje minimálne 100-125 dňové obdobie bez mrazu, s minimálnou priemernou dennou teplotou 25°C. Sladké zemiaky tiež vyžadujú takmer 2,5 cm vody týždenne rovnomerne rozložené počas celého vegetačného obdobia pre najvyššie výnosy. Podmienky v priebehu 6-7 týždňov po výsadbe sú obzvlášť dôležité pre vývoj alebo „umiestnenie“ skladovacích koreňov. Ak je kyslík v pôde nízky, a to buď preto, že pôda je zaplavená alebo preto, že je tak suchá, lebo kôra „uzavrela“ pôdu, skladovacie korene nie sú dobre umiestnené a výnosy sa znižujú.

Sladké zemiaky sú produktívne, ľahko sa pestujú, majú málo škodcov, znášajú sucho a dobrá úroda vydrží celú zimu. Tempo rastu úponkov je rýchle a zúrivé a dôvod pre takúto bujnosť bude zrejmá na jeseň, kedy sú korene vykopávané. Všetka listová fotosyntéza kŕmi skvelý koreňový plod.

Na území Slovenskej republiky sa neuskutočnil zatiaľ žiadny výskum v súvislosti s pestovaním batátov, preto nie je úplne jasné, ako sa tu batátom bude dariť.
Skúsenosti pestovateľov nás uistili, že sa im darí bez väčších problémov dopestovať batat v záhradách južného Slovenska a taktiež v mikrolokalitách na celom území Slovenskej republiky. Základ je slnečná poloha/záhrada. Čo najviac slnka v priebehu dňa.

Vo vyšších nadmorských výškach je pestovanie batátov otázne, i keď nie vylúčené. Isto sa mu bude bez problémov dariť vo fóliovníku, resp. skleníku. Batát je možné pestovať aj ako bytovú rastlinu, ale to skôr ako rastlinu s okrasnými listami než pre úžitok.