Barion Pixel

Ak si myslíte, že všetky sladké zemiaky sú podobné, mýlite sa! Porozmýšľajte o jablkách. Existujú desiatky rôznych druhov (Golden Delicious, Idared, Red Delicious, Gala, Granny Smith, Topaz, Rubinola atď.) a každý z nich vyzerá a chutí inak.

Sladké zemiaky sú na tom rovnako! Odrody sladkého zemiaka sa líšia farbou šupiek (žltá, oranžová, červená, fialová alebo sivobiela); farbou dužiny (biela, žltá, červenkastá alebo oranžová); textúrou (mäkká a vlhká, alebo suchá a pevná); tvarom (široký až zúžený); a chuťou (mierna až veľmi sladká). Existuje viac ako 400 druhov sladkých zemiakov na celom svete!

Vlhké typy, s oranžovou dužinou sú najpopulárnejšie v Spojených štátoch, hoci sa pestujú aj iné druhy v rastúcom množstve, aby uspokojili ľudové trhy s potravinami.

Ázijské trhy dávajú prednosť fialovej šupe, krémovej dužine, hladkej textúre, mierne suchému typu, ktorý je veľmi sladký, keď je pečený. Hispánske trhy majú tendenciu uprednostňovať suché typy s bielou dužinou, ktoré nie sú sladké.

Tu sú niektoré z najpopulárnejších a neobvyklých odrôd sladkých zemiakov, ktoré sú dnes k dispozícii!

Nasledujúce odrody sú podľa odborníkov jedny z najlepších. Priemerný počet dní potrebných k vývoju plodín je uvedení pri každej z nich, hoci sa tieto údaje môžu líšiť v závislosti od klímy a ako ďaleko sú od seba zemiaky zasadené. Výberom odrôd, ktoré produkujú plodiny za 90 – 100 dní, sa môžu aj záhradníci na severe tešiť domácim sladkým zemiakom.


Beauregard (95 dní) šupa svetloružová alebo medená, suchá oranžová dužina, rovnomerne tvarovaná. Veľmi dobrý výnos (veľké korene), dobre sa skladuje. Vynikajúca nová odroda, ktorá bola veľmi dobre prijatá zo strany poľnohospodárov. Extrémne vysoké výnosy s veľmi malým percentom praskania. Rýchle dozrievanie s dobrým výzorom. Nie je tak šťavnatá ako niektoré dedičné odrody, ale sa dobre skladuje.
Odroda, ktorú pestujeme a ponúkame na predaj.


O’Henry (100 dní) aj keď ste nikdy predtým neboli fanúšikom sladkých zemiakov, musíte skúsiť O’Henry. Unikátna chuť pripomína chuť orechov a medu. Sliny sa vám budú zbiehať v ústach ešte predtým, ako ich vyberiete z rúry – pri pečení zaplaví vašu kuchyňu vôňa sladkého, teplého medu. Šupka je tenká, takmer bezfarebná resp. svetlo-hneda. Dužina zlatej farby je bez žiliek a mierne suchšia, ako tradičné sladké zemiaky. Veľké hľuzy rastú v kompaktnom strapci pod rastlinou, čo umožňuje ľahší zber.
Odroda, ktorú pestujeme a ponúkame na predaj.


Fialové sladké zemiaky (cca. 100 dní) fascinujúca nová, zatiaľ neuverejnená, odroda sladkých zemiakov s fialovou šupkou a vlhkou fialovou dužinou. Obsahuje najviac antioxidantov, podobne ako O’Henry menej náročné na pestovanie a odolnejšie voči drôtovcom. Obsahujú najviac antioxidantov.
Odroda, ktorú pestujeme a ponúkame na predaj.


Bush Porto Rico (120 dní) žltá/oranžová šupa a dužina; krovitý spôsob rastu; potrebuje dlhú sezónu, aby sa rozvila; vhodná pre malé záhrady.


Carver (100 dní) medená šupa; tmavooranžová dužina; neprekonateľná chuť; krátke úponky; ľahký zber, pretože hľuzy sa hromadia priamo pod stonkou.


Centennial (100 dní) medená šupa; svetlooranžová dužina; bohaté výnosy dlhých, tenkých koreňov; dobre sa skladuje.


Covington je najnovšia odroda. Pestovatelia ju tak dobre prijali, že je zastúpená takmer 90% vo výmere všetkých dopestovaných sladkých zemiakov v Severnej Karolíne. Oranžová dužina má vzhľad a chuť, ktorú spotrebitelia skutočne obľubujú.


Frazier White (90 dní) dedičná odroda bielej šupy s veľmi sladkou bielou dužinou, ktorá sa môže zmeniť pri varení na svetlozelenú; spoľahlivá výroba; ľahko sa pestuje a zbiera.


Georgia Jet (90 dní), ružová/červená šupa; oranžová dužina; skorý zber; veľmi vysoké výnosy; tolerantná na chlad; dobre sa skladuje.


Hernandez (105 dní) tmavooranžová šupa; vlhká, tmavooranžová dužina; veľmi sladká chuť; skvelá na koláče; intenzívne úponky.


Jewel (105 dní) svetlooranžová šupa a dužina; intenzívne úponky; korene strednej veľkosti; dobre sa skladuje.


Korean Purple (90 dní) dedičná odroda; fialová šupa s bielou dužinou; vysoké výnosy; veľmi sladká.


Maryland 810: (100 dní) červená šupa; tmavo oranžová dužina; veľmi vlhká; nadpriemerné výnosy; veľmi sladká.


Nancy Hall: (120 dní) dedičná; žltá šupa so sladkou, žltou, mierne suchou dužinou; vynikajúca chuť; malé korene.


Regal: (105 dní) červená šupa; vlhká oranžová dužina; stredne intenzívne úponky.


Tainung 65: (95 dní) zamatovo svetloružová šupa; krémová svetlo zlatá dužina; skorý zber; vysoké výnosy; dlhé úponky.


Vardaman: (105 dní) svetlooranžová šupa; dlhé, tenké korene, oranžová dužina; vysoký, krovitý spôsob rastu.